یکی از مشکلاتی که صاحبین وب سایت‌های مختلف ممکن است با آن مواجه شوند، ثبت، تمدید یا انتقال دامنه است. اگر تخصص کافی در زمینه کامپیوتر و اینترنت نداشته باشید، ممکن است که با مشکل مواجه شوید.

دامنه یا دامین چیست؟

دامنه یا Domain همان آدرس اینترنتی است که شما از طریق آن می‌توانید وارد یک وب سایت شوید. به طور کلی تمام دامنه‌ها از دو بخش تشکیل شده‌اند:

نام دامنه

نام دامنه همان نام منحصر به فردی است که شما برای وب سایت خود انتخاب می‌کنید.

پسوند

پسوند همان چیزی است که پس از نام وب سایت می‌آید و با یک نقطه از نام جدا می‌شود. پسوند به نوعی می‌تواند نشان‌دهنده حیطه فعالیت و همچنین منطقه جغرافیایی باشد.

به عنوان مثال دامنه .ir مخصوص ایران است. هر کسب و کاری که در ایران فعالیت داشته باشد، می‌تواند برای خود این دامنه را با نام دلخواه خود ثبت کند. همچنین برخی پسوندهای دیگر مانند، .com و .net کاربرد جهانی دارند و بسیار معتبر هستند.

تمدید دامنه

مورد مهم دیگری که پس از خرید دامنه باید به آن توجه داشته باشید، تمدید آن است. شما باید در تاریخ‌های مشخص (معمولاً سالیانه) اقدام به تمدید دامنه خود کنید. دقت داشته باشید که در صورت عدم تمدید دامنه در تاریخ مشخص، دامنه آزاد می‌شود و هر شخصی می‌تواند آن را ثبت کند.

انتقال دامنه

منظور از انتقال دامنه این است که شما دامنه خود را به شخصی دیگ انتقال دهید یا از یک شرکت (رجیسترار دامنه) به شرکت جدید انتقال دهید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز
[تعداد امتیازها 3 عدد و میانگین امتیازها 5]
بالا